Na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze systemu kominowego ceramicznego? Jak wygląda budowa takiego komina z ceramiki? Co może oznaczać zbyt niski cennik systemów Kominy Brata, Komin Flex Pszczczyna, Schindler kominy, Plavia Kominy, Kominy Niko, Panek Kominy, LZMO, Leier Komin, Kominy Plewa, Brata czy IBF kominy?
Komin (np. komin systemowy Shiedel, LZMO, Leier Komin, System kominowy Brata, Systemy kominowe Plewa, Systemy kominowe Rzeszów, Schindler kominy, Plavia Kominy) jest konstrukcją, przechodzącą przez kilka stropów, zamurowaną, otynkowaną i zakończoną na dachu. Gdy istnieje konieczność jego naprawy, musimy zazwyczaj włożyć spore środki na jego remont. To oczywiście jednocześnie inwestycja na lata, toteż wybór komina musi być dokonany precyzyjnie.
Do wyboru mamy kominy różnych firm, na przykład Brata, Checz, Kominy Plewa, IBF kominy, Kominy Niko, Schiedel, Schindler kominy, Leier, Systemy kominowe Rzeszów, Plavia Kominy i oczywiście Firend. Wystarczy właściwie wybrać system kominowy ceramiczny i dokonać jego montażu zgodnie z instrukcją, by móc odczuwać komfort wieloletniej, bezproblemowej eksploatacji.
W pierwszej kolejności należy dopasować komin do typu urządzenia jakim dysponujemy. Wiążę się to ściśle z rodzajem paliwa spalanego w danym urządzeniu grzewczym.
Jeśli przewidujemy używanie paliwa stałego, może dojść do zapalenia się sadzy w kominie w wyniku złego użytkowania i montażu. Gdy w kominie dojdzie do temperatury powyżej 1000 stopni Celsjusza, istnieje znaczne ryzyko pożaru, dlatego należy zwracać uwagę, by kominy Brata, Checz, IBF, Komin Flex Pszczczyna, Leier Komin, Panek Kominy, Systemy kominowe Rzeszów, Systemy kominowe Pleva czy jakiejkolwiek innej marki, posiadały certyfikat CE na całość systemu kominowego, a nie wyłącznie jego niektóre elementy. Kominy z certyfikatem zawsze przechodzą badania w specjalnych laboratoriach certyfikujących, gdzie dokładnie sprawdzane są ich parametry. Certyfikat komina potrzebny jest również inwestorowi, by mógł okazać go ubezpieczycielowi w razie szkód wynikłych z zapalenia się sadzy.
Pomimo że izolacja cieplna komina jest bardzo ważna, nadal kupić można kominy nieocieplone, gdyż inwestorzy często szukają bardziej opłacalnych rozwiązań. Dobrym rozwiązaniem jest wełna skalna, gdyż posiada właściwości niepalne oraz izolacyjne. W dużym stopniu poprawia pracę komina, ułatwiając jednocześnie jego rozpalanie, wydłużając żywotność oraz poprawiając bezpieczeństwo użytkowania. Komin ocieplony, na przykład firmy Brata, można kupić już w cenie dodatkowo wyższej o około 250 złotych w porównaniu z kominem nieocieplonym.
Odpowiednie dobranie przekroju komina to rzecz bardzo istotna. Powinien on zagwarantować właściwe przepływanie danego strumienia masy spalin, zapewniając dobry ciąg kominowy. W salonie producenta, który sprzedaje kominy, na przykład system kominowy Brata, Plavia Kominy, Schindler kominy, Checz, Komin systemowy Shiedel, Komin Flex Pszczczyna, Firend czy IBF, można polegać na wykwalifikowanych doradcach technicznych, prosząc o wyliczenie przekroju komina.
Klasa ceramiki wykorzystywanej w produkcji systemów kominowych ma także duże znaczenie. Niektórzy producenci stosują ceramikę dość lichej jakości, po to, by utrzymać dobrą cenę swoich produktów. Często zdarza się niestety, że w naszym systemie znajdzie się ceramika, która nie nadaje się do pracy w trybie mokrym, co skutkować może różnymi uporczywymi problemami podczas użytkowania komina. Wybierając system kominowy danego producenta, na przykład Brata Kominy, Kominy Niko, Systemy kominowe Rzeszów, LZMO, Panek Kominy czy Komin Flex Pszczczyna, Komin Schiedel rondo plus, musimy zwracać uwagę, by cennik, a raczej zawarta w nim cena konkretnego systemu kominowego była adekwatne do jakości. Zbyt niska cena komina oznaczać będzie produkt wykonany z kiepskiej jakości komponentów. Warto przyjrzeć się stronom internetowym, skupiającym różnych producentów, np. kominy pl.