Ceramiczne systemy kominowe
Zalety ceramicznych kominów systemowych doceniają zarówno projektanci, jak i oczywiście sami instalatorzy. Do lamusa powoli przechodzą z kolei kominy wykonywane z cegieł, których postawienie wymaga czasu i sporych umiejętności murarskich. Dzisiejsze gotowe elementy czy kształtki skracają czas budowy komina i sprawiają, że proces ten nie jest tak czasochłonny.
Gdy decydować się mamy na komin ceramiczny zewnętrzny bądź wewnętrzny,, powinniśmy wziąć pod uwagę konkretne źródło ciepła. Jedne systemy kominowe, na przykład ceramiczne, stosowane są przy kotłach na paliwo stałe inne natomiast- kondensacyjne. Tam gdzie występuje różnica w ilości spalin, jak również w ich składzie, należy zastosować odpowiedni system kominowy.
Prócz systemu kominowego ceramicznego, na rynku są dostępne także stalowe oraz wykonane z tworzyw sztucznych (przeznaczone do stosowania z kotłami kondensacyjnymi). Mamy możliwość wybrania wysokości oraz miejsca, gdzie będzie podłączone nasze palenisko. Najważniejszy jest fakt, że stosując certyfikowane systemy kominowe ceramiczne czy stalowe, mamy gwarancję bezpieczeństwa w użytkowaniu produktu i jego odpowiedniego działania.
Systemy kominowe spełniające wiele funkcji
Kominy wielofunkcyjne pozwalają odprowadzać spaliny ze źródeł ciepła wykorzystujących paliwo gazowe, stałe bądź olejowe; dotyczy to również kotłów kondensacyjnych. Konstrukcją systemu kominowego z podwójnym ciągiem są zarówno gładkie jak i profilowane ceramiczne rury, znajdujące się w jednym pustaku keramzytobetonowym.
Przewody kominowe systemów wielofunkcyjnych mają najczęściej średnicę osiemnaście plus dwanaście centymetrów i dwadzieścia plus dwanaście centymetrów. Modele służące do odprowadzania spalin z kotła posiadającego otwartą komorę, wyposażone są w gładki wkład o wysokiej gęstości i dużej wytrzymałości. Powietrze, które wykorzystane będzie do spalania, kocioł zaciąga wprost z pomieszczenia.
Nowoczesny system kominowy
Kotły z zamkniętą komorą spalania posiadają ceramiczne przewody o cienkich ściankach. Powietrze przedostaje się do kotła w odwrotnym kierunku do przepływających spalin. Rury perforowane są po to, by ułatwić powietrzu przedostać się z kotła.
Nowoczesne systemy kominowe ceramiczne posiadają izolację z wełny mineralnej oraz specjalne nacięcia, które ułatwią montaż i zapewnią odpowiednie dopasowanie do rury. Wkłady kominowe ceramiczne umieszcza się w betonowym, lekkim pustaku zewnętrznym. Dodatkowe otwory w pustaku umożliwiają usztywnienie komina, a wykorzystuje się do tego celu pręty zbrojeniowe.
Jeśli chodzi o pustak zewnętrzny, jest on budowlanym elementem ściennym, na który kładziemy tynk. Często stosuje się tak zwany “kanał techniczny”, służący do umieszczenia w nim przewodów instalacji. Nierzadko znajdują się tam także przewody od systemu solarnego znajdującego się na dachu budynku.
Kiedy stosujemy płytę izolacyjną?
Niektóre modele systemów kominowych wyposażane są w płytę służącą do izolacji , która przylega do rury wewnątrz. Dzięki niej otrzymujemy izolację cieplną komina. To bardzo ważny element, gdy decydujemy się na kocioł niskotemperaturowy.
System kominowy- różne rodzaje
Jeśli mamy urządzenie opalane gazem, możemy pozwolić sobie na specjalnie do tego przystosowany komin ceramiczny zewnętrzny. W przypadku budownictwa wielorodzinnego, ważną informacją jest, że instalacja pozwala nam na podłączenie nawet dziesięciu kotłów bez zasysania powietrza z pomieszczenia.
Prócz coraz popularniejszych systemów kominowych ceramicznych, istnieją także systemy stworzone ze stali szlachetnej. W budownictwie tzw. “masywnym”, wykorzystującym ceramikę i beton komórkowy, częstszym rozwiązaniem są jednak wkłady ceramiczne.
Komin ceramiczny zewnętrzny
Często komin stawiamy jednocześnie ze ścianami domu, w środku budynku. Czasem jednak nie ma innego wyjścia – komin należy postawić na zewnątrz. Kominy z ceramiki nadają się do tego celu idealnie.