Błędy w budowie komina
Gdy chcemy w bezpieczny sposób eksploatować urządzenia, które spalają gaz, olej opałowy lub paliwa (kominki, kotły, podgrzewacze wody), musimy podłączyć je do profesjonalnie wykonanego i właściwie działającego komina. Jakie błędy mogą pojawić się na etapie budowy komina?
Zły przekrój i wysokość komina
Ważny jest przewód dymowy. Jego minimalne wymiary to 14 x 14 cm, gdy jest wykonany z cegły lub średnica 15 cm w przypadku przewodu dymowego ze stali lub ceramiki (przekrój otworu paleniska mniejszy niż 0,25m2).Gdy posiadamy kocioł z otwartą komorą spalania, średnica przewodu spalinowego powinna wynosić około 13 cm. Gdy mierzymy odcinek od podłączenia przewodu dymowego (bądź spalinowego) do wylotu- jego długość powinna wynosić nie mniej niż 4 metry. Jedną z najczęstszych przyczyn słabego ciągu, który występuje w domkach parterowych, jest właśnie zbyt krótki komin.
Komin prefabrykowany czy murowany? Ważne, by był odpowiednio wykonany
Jakość wykonania komina jest niezwykle istotna. Gdy komin posiada nierówną powierzchnię w swoim wnętrzu, przyczynia się to do osadzania sadzy, uniemożliwiając prawidłowy wypływ spalin. W przypadku kominów murowanych (komin prefabrykowany nie będzie miał takich problemów), istotnym problemem bywa niedokładne wypełnienie spoin. Grozi to nieszczelnością komina, co przyczynia się do zasysania powietrza z sąsiednich przewodów wentylacyjnych. Gdy źle wykonany komin popęka, również dochodzi do rozszczelnienia. Osłabienie ciągu z kolei jest wynikiem zbytniego odchylenia przewodu komina (około 30 stopni) na odcinku powyżej dwóch metrów.
Ważne jest nie tylko dokładne wykonanie spoin, ale również otynkowanie komina na całej jego długości. Jeśli to zaniedbamy, możemy nie dostać pozytywnej opinii dotyczącej odbioru komina.
Jeśli nie chcemy ryzykować, wybierzmy komin prefabrykowany, który obecnie wypiera tradycyjne kominy murowane z cegły.
Niedostateczna izolacja cieplna
By zadbać o dobry ciąg w kominie, należy ocieplić go jak najlepiej. Trzeba zapobiegać zbytniemu wychładzaniu się spalin, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest budowa komina wewnątrz, a nie na zewnątrz domu. Jeśli istnieje jednak konieczność umieszczenia komina na zewnątrz, odpowiednia izolacja będzie niezbędna. Może zdarzyć się to w przypadku, kiedy zamierzamy zainstalować drugi kocioł lub postawić kominek. Wówczas dostawiamy drugi komin na zewnątrz (stalowy, dwuścienny, o grubej warstwie izolacyjnej lub ceramiczny komin prefabrykowany).
Wpływ wiatru na działanie komina
Komin, którego ciąg nie działa prawidłowo, może ulegać również wpływom wiatru, okolicznych wysokich drzew lub pobliskich budynków Bywa, że dochodzi do zawirowań wiatru wokół komina i powstania silnej strefy nadciśnienia. Wylot komina zostaje przyblokowany, skutkiem czego palnik gazowy zainstalowany w kotle może automatycznie się wyłączyć a kominki zaczną dymić. Może dojść nawet do cofnięcia się dymu bądź spalin do wnętrza budynku (tak zwany ciąg wsteczny). Należy pamiętać również, że wiatr może także sprzyjać pracy komina. Jeśli jego podmuchy są boczne, opływające komin, wówczas dzięki powstaniu podciśnienia, ciąg się zwiększa.
Ułatwienia dla kominiarza
Kominiarz powinien w łatwy i bezpieczny sposób dostać się na nasz dach i poruszać się po nim. Należy umieścić wyłaz dachowy o zalecanej średnicy 70×60 cm oraz tak zwane ławy kominiarskie, które nie tylko ułatwią pracę kominiarzowi, ale również ochronią nasz dach i dachówki przed uszkodzeniami.