brak produktów w koszyku
Zniszczenie dachów - ochrona, ubezpieczenie i budowa
2509.2017

Zniszczenie dachów - ochrona, ubezpieczenie i budowa

Gwałtowne wichury, o jakich ostatnimi czasy głośno jest w mediach, nie omijają też niestety Polski. Poza tym, że stanowią one zagrożenie dla życia ludzkiego, powodują też znaczne straty materialne poprzez zniszczenia budynków. W ich przypadku najbardziej narażone na uszkodzenie są kominy, a na zerwanie - dachy. Choć na kaprysy pogody wpływu nie mamy, to już na jakość i trwałość dachu jak najbardziej tak.

Ze względu na coraz częstsze, szczególnie w niektórych rejonach kraju, wichury i nawałnice, podniesione zostały normy obciążenia dachów. Kraj podzielony został na tzw. strefy obciążenia wiatrem. Do najbardziej zagrożonych negatywnymi zjawiskami obszarów Polski zaliczono Dolny Śląsk, Pogórze Karpackie oraz północno-zachodnie krańce Polski.

W tych rejonach przy wznoszeniu domów i ich dachów należy uwzględnić te warunki poprzez zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń. Zapobiegnie to zarówno stratom i zagrożeniom dla życia mieszkańców, jak i osób postronnych.

Jak uodpornić dach na silny wiatr?

Na podatność dachu na zniszczenie silnymi podmuchami wiatru ma wpływ m.in. jego powierzchnia, kąt nachylenia czy wysokość całego budynku. W miejscach takich jak grzbiet, kosze, kalenica czy w okolicy kominów, poszycie musi być szczególnie starannie przytwierdzone. Należy takie miejsca wcześniej dokładnie określić.

Odpowiednie zabezpieczenia należy stosować pod konkretny rodzaj poszycia. Ceramiczne i cementowe dachówki, łupek oraz płytki włókno-cementowe najlepiej mocować jest przeznaczanymi dla nich odpowiednimi klamrami, hakami lub spinkami. Często każdy z producentów stosuje specjalne mocowania do produkowanego przez sienie poszycia.

Podobnie jest w przypadku blacho-dachówki, najlżejszego materiału stosowanego jako pokrycie dachu. W jej przypadku prawidłowy montaż jest szczególnie ważny, zwłaszcza w przypadku murłaty montowanej przy ścianie zewnętrznej.

Na odporność pokrycia dachowego na uszkodzenia spowodowane silnymi podmuchami wiatru będzie mieć również jego odpowiednie utrzymanie i konserwacja. Dlatego należy stosować się do zaleceń producenta. A to z kolei może mieć znaczenie przy ewentualnym ubieganiu się o odszkodowanie.

Odszkodowanie za zerwany dach

Po zaistnieniu uszkodzenia należy jak najszybciej zgłosić szkodę. Często jest na to tylko siedem dni, a ubezpieczyciel ma na odpowiedź zazwyczaj 30 dni. Warto z góry pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu, a gdy szkoda już się pojawiła, zwiększyć zakres czy kwotę ubezpieczenia. W przypadku braku ubezpieczenia można liczyć na pomoc z budżetu państwa. Środki na usuwanie skutków może wypłacać lokalny ośrodek pomocy społecznej. Gdy zostanie na danym obszarze ogłoszony stan klęski żywiołowej, zazwyczaj można liczyć na bezpośrednie odszkodowania od państwa wypłacane najczęściej przez władze gminne.

Uwaga na nowe przepisy!

W tym roku doszło również do zmiany prawa budowlanego, która ma na celu ograniczenie formalności i przyspieszenie procesu budowy. Obecnie nie trzeba już mieć pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego wolnostojącego, którego obszar oddziaływania mieści się w granicach działki. Obszar ten określa projektant domu.

Zmieniły się też przepisy bezpośrednio dotyczące właśnie dachów. Obecnie, w przypadku budynku niewymagającego pozwolenia na budowę, nie jest również wymagane pozwolenie na remont dachu. Nie trzeba go posiadać chcąc dokonać remontu na przykład poprzez wymianę krokwi, jak również całkowitej wymiany na nowy. Trzeba natomiast uzyskać pozwolenie, gdy budynek nie jest wolnostojący, a jest elementem bliźniaka czy budynku szeregowego.

Popularne wpisy
Rodzaje i funkcje nasad kominowych
Nasady kominowe mają kilka istotnych zalet, ale zasadnicza z nich to taka, że przeciwdziałają silnym wiatrom, które zawiewają spaliny lub dym na...
Czytaj więcej
Murowany, ceramiczny czy stalowy - jaki komin wybrać?
Budując dom jednorodzinny, po wyborze paliwa do jego ogrzewania, należy wybrać materiał, z jakiego będzie wykonany komin odprowadzający spaliny...
Czytaj więcej
Jaka kotłownia i system kominowy w przypadku kotła gazowego?
Gaz, głównie z racji swojej ceny, jest najchętniej używanym paliwem do ogrzewania domów jednorodzinnych i budynków wolnostojących. Idealnie jest...
Czytaj więcej

Facebook