Komin musi funkcjonować praktycznie w każdym domu. Powinien być dostosowany do przeznaczenia i zbudowany bez błędów.
Każde z urządzeń, które odprowadza spaliny bądź dym oraz pomieszczenia, które wymagają wentylowania, muszą wyposażone być w swoje indywidualne przewody kominowe. Należy ponadto jeszcze dopilnować, by owe przewody były zaprojektowane w zgodzie z szeregiem odpowiednich wymagań (wymiary, sposób prowadzenia, jakość materiałów, staranność wykonania).
Każdy rodzaj przewodu kominowego może mieć inne wymagania. Komin wentylacyjny może być postawiony z cegieł, dymowy, który usuwa produkty spalania z otwartego kominka – ma cechować się szczególną odpornością na bardzo wysokie temperatury, a komin współpracujący z kotłem kondensacyjnym – ma być odporny na powstające na jego ściankach niszczące je skropliny.
Zabezpieczenie komina taśmą dekarską
Oprócz odpowiedniego doboru rodzaju systemu kominowego, należy go jeszcze właściwie uszczelnić. Obróbka komina będąca niezwykle ważnym elementem prac dekarskich, może sprawić trochę problemów. Źle wykonana będzie powodować przecieki oraz zawilgocenie konstrukcji komina i ocieplenia. Aby do tego nie dopuścić, trzeba przejście komina przez dach właściwie zabezpieczyć.W tym celu należy posłużyć się specjalną taśmą dekarską, którą układa się zaczynając od dołu, następnie zabezpieczając nią boki i tył komina.
Niezwykle istotne jest dopasowanie długości taśmy wystającej poza kominem. Zazwyczaj stosuje się fragment taśmy, który jest dłuższy od szerokości naszego komina o dwadzieścia, trzydzieści centymetrów (taśma po obu jego stronach ma wystawać po dziesięć, piętnaście centymetrów). Prawidłowo użyta taśma do uszczelnienia to taka, gdzie jej krawędzie na kominie z każdej strony są tej samej wysokości względem płaszczyzny dachu.
Uszczelnianie komina za pomocą obróbki z blachy
Obróbkę blachy komina wykonuje się w celu zabezpieczenia pokrycia dachowego przed przedostaniem się pod nie wody (nie jedynie w celu zamaskowania styku pokrycia ze ścianą komina). Bez względu na to jaki rodzaj dachówki położymy na dachu, jego uszczelnienie powinno być trwałe i wytrzymałe. Obróbka komina jest czynnością wymagającą od jej wykonawcy pełnego skupienia i precyzji – tutaj każdy detal ma niebagatelne znaczenia dla ostatecznego efektu. Każdy, nawet najmniejszy błąd dekarski może w przyszłości zaowocować nieszczelnością komina.
Aby obróbka komina była skuteczna, najpierw trzeba wybrać właściwy typ blachy. Najczęściej spotykamy się z miedzianą, powlekaną bądź z mieszanki tytanu i cynku. Trzeba również wziąć pod uwagę kolorystykę blachy, by była dopasowana do pokrycia dachowego.
Obróbka zaczyna się od uformowania z blachy części przedniej, tylnej oraz dwóch bocznych. Tutaj znaczenie ma wysokość naszego komina- od tego zależy, czy powyższe elementy będziemy dzielić na jeden lub dwa pasy blachy.
Kolejno należy je odpowiednio zgiąć, formując części o potrzebnych nam wymiarach. Przy mocowaniu jednego pasa blachy trzeba wykonać nacięcie ściany komina o grubości około dwóch centymetrów, pamiętając przy tym o stosownym kącie. W następnej kolejności należy wykonać gięcie blachy, którą to umieszcza się w miejscu nacięcia po obrysie komina.
Punkt łączący obróbkę z płaszczyzną komina, należy uszczelnić przy pomocy silikonu dekarskiego. Gdy mamy do czynienia z obróbką podwójnego pasa blachy, drugi z pasów zawsze mocuje się pod pierwszą obróbką i montuje do komina za pomocą kołków.
Montując system kominowy i dokonując później obróbki komina, należy za wszelką cenę unikać błędów. Wówczas na długo będziemy cieszyć się bezproblemowym, trwałym użytkowaniem komina.