Dziś odejdziemy od tematyki stricte kominowej i przyjrzymy się połaci dachowej jako przestrzeni, którą można dopasować indywidualnie do stylu naszej elewacji i ogólnej stylistyki budynku. Niektórzy poprzestają na wyborze pokrycia dachowego, który może cechować się na przykład oryginalną kolorystyką. Inni podążając za klasyką i dokładnie ułożoną tradycyjną dachówką lub blachodachówką, tęsknią za swoistą wisienką na torcie dachowej stylizacji. Ozdoby dachowe to już obecnie bardzo szeroka gama produktów dla wymagających klientów. Nie jest to absolutnie pomysł nowy; ozdabianie dachu jest głęboko zakorzenione w historii architektury.
Dach zazwyczaj stanowi dla budynku ozdobę samą w sobie, dlatego tak istotny jest jego kształt, kąt nachylania, odpowiednie proporcje i oczywiście rodzaj pokrycia. Niemniej istnieje szereg właścicieli nieruchomości, którzy marzą o jakiejś charakterystycznej, oryginalnej ozdobie zewnętrznej, która już z daleka wyróżniałaby budynek spośród innych i oczywiście pozytywnie wpływała na końcowy efekt wizualny. Takimi akcentami, podkreślającymi zwieńczenie domu są właśnie coraz popularniejsze ozdoby kominowe. Mogą one stanowić ozdobną figurkę, wiatrowskaz, nasadkę kalenicową bądź szczytową płytkę reliefową. Oryginalnym wykończeniem dachu będzie także wieżyczka, wimpel, iglica czy chorągiewka. Jeśli chodzi o ozdoby płaskie, możemy wybierać wśród ozdobnych dachówek i motywów dekoracyjnych, najczęściej wykonywanych ręcznie z niezwykłą precyzją i finezją. Oczywiście zanim zdecydujemy się na konkretną ozdobę, warto wiedzieć, jaki ostatecznie efekt chcemy uzyskać i czy będzie współgrał on z całością budynku. Nietrudno wpaść w szał zakupu dekoracji, a później słuchać komentarzy o kiczu i naszym bezguściu.
Ozdoby dachowe ceramiczne przedstawiają zazwyczaj zwierzęta bądź ludzi. Często spotykane na dachach domów są koguty, gołębie, konie, lisy, sowy czy inne ptaki drapieżne. Do zabawnych figurek postaci ludzkich należą kominiarz bądź lunatyk. Ważne, by figurkę dopasować rozmiarem do połaci naszego dachu. Często popularne ozdoby na dach można nabyć co najmniej w kilku rozmiarach, więc nie będzie sytuacji, gdy figurka okaże się za mała lub za duża.
Wiatrowskazy dachowe są nie tylko estetyczne, ale także praktyczne jako element dekoracyjny obracający się wokół własnej osi, pokazujący kierunek wiatru. Taka dekoracja powinna być wykonana ze stosunkowo lekkiego materiału (na przykład z blachy stalowej) i zabezpieczona farbą antykorozyjną. Specjalna konstrukcja oparta o łożyska kulowe gwarantuje obracanie się wiatrowskazu nawet przy minimalnym podmuchu wiatru. Wiatrowskazy obejmują wzory z dekoracyjnymi kogutami lub chorągwiami, które umieszczamy najczęściej na kominie bądź wieżyczce dachowej.
Pokrycie łupkiem to coraz popularniejszy sposób na dach. Stosując ten materiał, uzyskamy unikalny, wręcz artystyczny wzór, co z pewnością odróżni nasz dach od każdego innego w okolicy. Ponadto łupek czyli rodzaj skały osadowej, jest w pełni naturalnym i ekologicznym sposobem na pokrycie dachu. Może występować w wielu kolorach- od grafitu przez zieleń aż do fioletu. Kryjemy nim dachy o różnym stopniu nachylenia. Łupek na dachu gwarantuje spektakularny efekt, jednak jego kładzenie nie należy do czynności łatwych i szybkich.