Nasady kominowe mają kilka istotnych zalet, ale zasadnicza z nich to taka, że przeciwdziałają silnym wiatrom, które zawiewają spaliny lub dym na ściany komina, elewację budynku, a nawet do wewnątrz pomieszczeń czy samego przewodu kominowego.
Nasada kominowa jest więc urządzeniem bardzo praktycznym, a nowoczesne nasady wcale nie ujmują nic estetyce budynku, gdyż można je dopasować pod względem koloru czy stylistyki.
Zasadniczym powodem stosowania nasad kominowych jest wydłużenie komina i wyprowadzenie spalin wyżej, aby nie doprowadzać do ich nawiewania na budynek. Nasady kominowe stosuje się więc najczęściej na terenach, gdzie jest duże nasilenie wiatrów, czyli na terenach górskich i nadmorskich oraz na terenach otwartych, gdzie nie ma naturalnych ani sztucznych osłon przed nadmiernym wiatrem.
Co więcej polskie prawo budowlane zaleca, jak stanowią odpowiednie paragrafy, montowanie nasad kominowych w budynkach usytuowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem oraz na innych obszarach jeśli wymagają tego położenie budynków i lokalne warunki topograficzne.
Ponadto, nasada kominowa tworzy podciśnienie w przewodzie kominowym, a ten dodatkowo wzmacnia i stabilizuje ciąg w przewodzie kominowym. Nasada zamontowana na kominie zapobiega przedostawaniu się do wewnątrz przewodu deszczu czy śniegu. Spowoduje też ona, że wewnątrz przewodów nie założą gniazd ptaki, co często zdarza się w przewodach wentylacyjnych.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nasad kominowych, które dobiera się pod kątem rodzaju systemu kominowego i funkcji, jakie mają spełniać. Nasady i ich rodzaje dobiera się względem rodzaju przewodu kominowego – wentylacyjnego, dymowego lub spalinowego.
Najczęściej spotykane rodzaje nasad kominowych to:
Materiałem, z jakiego zazwyczaj wykonuje się nasady kominowe jest nierdzewna i kwasoodporna stal, miedź, chromonikiel lub też stal ocynkowana. Może ona mieć podstawę lub być bezpośrednio nakładana na wkład komina również wykonany ze stali.
W przypadku stosowania paliw stałych, jak węgiel lub koks, stosuje się nasady uchylne, które pozwalają na łatwiejsze czyszczenie kominów bez potrzeby zdejmowania nasad przy tej czynności. Przy paliwach ciekłych, jak oleje, i gazowych, istotna jest kwasoodporność nasady. Na kominach wentylacyjnych zazwyczaj montuje się nasady obrotowe zapobiegające powstawaniu ciągu wstecznego.
Idealnie jest, gdy wylot nasady znajduje się ponad szczytem dachu, gdyż zapobiegnie to nawiewaniu dymu na dach i budynek. Średnicę nasady należy dobrać pod kątem średnicy przewodu kominowego, z zastrzeżeniem, że nie może ona być dużo węższa, aby nie ograniczyć drożności komina.
Mechanizmy obrotowe nasad kominowych to urządzenia samooczyszczające. W większości przypadków wystarczy ich przegląd przy okresowym czyszczeniu kominów dokonywanych przez kominiarzy. Tylko w szczególnych i indywidualnych przypadkach należy doglądać stanu nasady niezależnie od przeglądów okresowych. W takich sytuacjach sprawę ułatwi odchylana nasada.