brak produktów w koszyku
Rodzaje i funkcje nasad kominowych
1809.2017

Rodzaje i funkcje nasad kominowych

Nasady kominowe mają kilka istotnych zalet, ale zasadnicza z nich to taka, że przeciwdziałają silnym wiatrom, które zawiewają spaliny lub dym na ściany komina, elewację budynku, a nawet do wewnątrz pomieszczeń czy samego przewodu kominowego.
Nasada kominowa jest więc urządzeniem bardzo praktycznym, a nowoczesne nasady wcale nie ujmują nic estetyce budynku, gdyż można je dopasować pod względem koloru czy stylistyki.

Zalety stosowania nasad kominowych

Zasadniczym powodem stosowania nasad kominowych jest wydłużenie komina i wyprowadzenie spalin wyżej, aby nie doprowadzać do ich nawiewania na budynek. Nasady kominowe stosuje się więc najczęściej na terenach, gdzie jest duże nasilenie wiatrów, czyli na terenach górskich i nadmorskich oraz na terenach otwartych, gdzie nie ma naturalnych ani sztucznych osłon przed nadmiernym wiatrem.

Co więcej polskie prawo budowlane zaleca, jak stanowią odpowiednie paragrafy, montowanie nasad kominowych w budynkach usytuowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem oraz na innych obszarach jeśli wymagają tego położenie budynków i lokalne warunki topograficzne.

Ponadto, nasada kominowa tworzy podciśnienie w przewodzie kominowym, a ten dodatkowo wzmacnia i stabilizuje ciąg w przewodzie kominowym. Nasada zamontowana na kominie zapobiega przedostawaniu się do wewnątrz przewodu deszczu czy śniegu. Spowoduje też ona, że wewnątrz przewodów nie założą gniazd ptaki, co często zdarza się w przewodach wentylacyjnych.

Rodzaje nasad kominowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nasad kominowych, które dobiera się pod kątem rodzaju systemu kominowego i funkcji, jakie mają spełniać. Nasady i ich rodzaje dobiera się względem rodzaju przewodu kominowego – wentylacyjnego, dymowego lub spalinowego.
Najczęściej spotykane rodzaje nasad kominowych to:

  • stałe – wykorzystują energię kinetyczną wiatru do wspomagania ciągu;
  • samonastawne – ustawiają się w kierunku wiatru, osłaniając przewód i wspomagając ciąg. Niektóre ich wersje mogą być montowane na przewodach spalinowych i dymowych;
  • mechaniczne – generują ciąg, pozwalając na jego wytworzenie nawet w przy całkowitym braku wiatru;
  • obrotowe – wprawiane są w ruch wirowy przez wiatr, wspomagając ciąg w przewodach wentylacyjnych;
  • hybrydowe – działają pod wpływem wiatru, a gdy jest on zbyt lekki, wykorzystują do napędu silnik elektryczny.

Materiałem, z jakiego zazwyczaj wykonuje się nasady kominowe jest nierdzewna i kwasoodporna stal, miedź, chromonikiel lub też stal ocynkowana. Może ona mieć podstawę lub być bezpośrednio nakładana na wkład komina również wykonany ze stali.

W przypadku stosowania paliw stałych, jak węgiel lub koks, stosuje się nasady uchylne, które pozwalają na łatwiejsze czyszczenie kominów bez potrzeby zdejmowania nasad przy tej czynności. Przy paliwach ciekłych, jak oleje, i gazowych, istotna jest kwasoodporność nasady. Na kominach wentylacyjnych zazwyczaj montuje się nasady obrotowe zapobiegające powstawaniu ciągu wstecznego.

Montaż i konserwacja nasady kominowej

Idealnie jest, gdy wylot nasady znajduje się ponad szczytem dachu, gdyż zapobiegnie to nawiewaniu dymu na dach i budynek. Średnicę nasady należy dobrać pod kątem średnicy przewodu kominowego, z zastrzeżeniem, że nie może ona być dużo węższa, aby nie ograniczyć drożności komina.

Mechanizmy obrotowe nasad kominowych to urządzenia samooczyszczające. W większości przypadków wystarczy ich przegląd przy okresowym czyszczeniu kominów dokonywanych przez kominiarzy. Tylko w szczególnych i indywidualnych przypadkach należy doglądać stanu nasady niezależnie od przeglądów okresowych. W takich sytuacjach sprawę ułatwi odchylana nasada.

Popularne wpisy
Zniszczenie dachów - ochrona, ubezpieczenie i budowa
Gwałtowne wichury, o jakich ostatnimi czasy głośno jest w mediach, nie omijają też niestety Polski. Poza tym, że stanowią one zagrożenie dla życia...
Czytaj więcej
Murowany, ceramiczny czy stalowy - jaki komin wybrać?
Budując dom jednorodzinny, po wyborze paliwa do jego ogrzewania, należy wybrać materiał, z jakiego będzie wykonany komin odprowadzający spaliny...
Czytaj więcej
Jaka kotłownia i system kominowy w przypadku kotła gazowego?
Gaz, głównie z racji swojej ceny, jest najchętniej używanym paliwem do ogrzewania domów jednorodzinnych i budynków wolnostojących. Idealnie jest...
Czytaj więcej

Facebook