Komin remontujemy zazwyczaj z następujących powodów: kiepski stan techniczny jego ścian bądź zmiana paliwa opałowego. Jeśli na ścianach komina zauważymy na przykład pęknięcia tynku bądź też szarobrunatne plamy, powinno to być dla nas wyraźnym sygnałem do powzięcia decyzji o błyskawicznym remoncie.
Jeśli te zmiany w wyglądzie komina jednak nadal pozostawimy samym sobie, może to odbić się na naszym zdrowiu, a także stanowić niebezpieczeństwo dla naszego życia, powodując zagrożenie pożarem. Jeśli planujemy na przykład wymienić kocioł, bądź zmienić paliwo, także musimy ingerować w instalację komina. System kominowy zawsze jest odpowiednio dopasowany do danej instalacji grzewczej.
Istnieje wiele czynników, które wpływają na przyspieszone niszczenia komina. Najszybszemu zniszczeniu ulegają zazwyczaj przewody kominowe, znajdujące się w towarzystwie chłodniejszych ścian domu. Identycznie sprawa wygląda z częścią komina wystającą ponad dach.
Do szybszego niszczenia komina przyczyniają się, niestety często, błędy ekipy stawiającej komin. Częstym błędem wśród “fachowców” jest użycie zamiast pełnej cegły- dziurawki oraz zły sposób wykonania spoinowania. Tak właśnie powstają liczne nieszczelności komina, co skutkuje wnikaniem wody opadowej do środka i powoduje jego poważne zawilgocenie. Kiedy komin długo pozostanie w takim stanie, zacieków możemy doświadczyć również wewnątrz budynku.
Kolejną przyczyną konieczności szybkiej renowacji komina jest wymiana kotła grzewczego i nie dostosowania do niego systemu kominowego. Kotły gazowe oraz olejowe nie pracują w sposób ciągły i produkują sporą ilość spalin o niższej temperaturze niż kotły na paliwo stałe. Co to może oznaczać? Zniszczenie ścianek komina z powodu nieodpowiedniego nagrzania ich przez spaliny. Powoduje to osadzanie się na ściankach niszczących je ostrych związków chemicznych.
Powiedzmy sobie szczerze- niewiele jest osób, które restrykcyjnie przestrzegają odpowiedniej częstotliwości przeglądów kominiarskich oraz czynności czyszczenia komina. Odpowiednia konserwacja komina ma także bardzo duży wpływ na jego działanie. Przy stałej eksploatacji, czyszczenie komina odbywać się powinno kilka razy do roku. Przewody dymowe czyścimy cztery razy w roku, natomiast spalinowe dwa razy, a wentylacyjne raz w roku. Brak tego nawyku spowodować może to, że nie będziemy wiedzieli, co dzieje się z naszym kominem w razie jakichś kłopotów. Tylko czysty komin “pokaże nam” swój faktyczny stan.
Jeśli kominiarz stwierdzi, że przewód komina jest w dużej części zniszczony (na całej długości), już nie pora na tradycyjny remont, ale umieszczenie w kominie specjalnego wkładu, umożliwiającego kontynuowanie eksploatacji komina z uszkodzeniami. Wkład musimy dopasować, dobierając odpowiednią średnicę. Warto zatrudnić do montażu sprawdzoną, doświadczoną i polecaną przez innych ekipę. Wszak chodzi o nasze zdrowie a czasem i życie. Ekipa, która na co dzień zajmuje się montażem systemów kominowych, dysponuje zarówno odpowiednimi umiejętnościami, jak i sprawdzonym sprzętem, pozwalającym między innymi na dokładne ustalenie przekroju oraz przebiegu przewodu, a także ułatwia oszacowanie, czy w środku nie ma żadnych wystających części, które uniemożliwiłyby montaż wkładu. Odpowiednio przygotowane osoby będą potrafiły również dobrać właściwy wkład w przypadku, gdy przewód kominowy sprawia problemy- ma tendencje do wyginania, załamywania czy zmiany kierunku.