Gdy mamy zamiar wymienić przez wiele lat użytkowany stary kocioł na węgiel na nowoczesną alternatywę, musimy także wziąć pod uwagę dokonanie modernizacji naszego komina. Często kończy się to wymianą samego wkładu (np. system kominowy ceramiczny), jednak bywa, że stawiać musimy komin od nowa.
Komin służący do odprowadzania produktów spalania to integralna część systemu grzewczego. Jeszcze kilkanaście lat wstecz kominy najczęściej murowało się z cegły. Jeśli się o nie dbało, regularnie dokonując czyszczenia, służyły dobrze przez lata, nie mając problemów z ciągiem.
Modernizacji komina dokonujemy wówczas, gdy zdecydujemy się na nowoczesną instalację systemu ogrzewania, a w szczególności na kocioł z automatycznym podajnikiem paliwa- ekogroszku bądź miału węglowego.
Po konsultacji ze sprawdzonym instalatorem, zamawiamy wizytę kominiarza, oceniającego stan techniczny naszego obecnego komina. Jeśli nie występują w nim nieszczelności wynikłe z pęknięć, a jego rozmiar pasuje do nowego kotła, wystarczy komin poddać czyszczeniu, montując w nim nowy wkład kominowy ceramiczny lub stalowy. To ochroni ściany komina przed destrukcyjnym działaniem kondensatu.
Jeśli jednak okaże się, że komin uległ przez lata użytkowania zniszczeniu bądź też będzie potrzebny przewód dymowy o większej średnicy, trzeba będzie pomyśleć o nowym kominie zewnętrznym.
Kotły najnowszej generacji produkują spaliny o znacznie niższej temperaturze niż tradycyjne kotły komorowe. Niższa temperatura powoduje powstawanie toksycznego kondensatu w przewodzie dymowym - skroplona para wodna miesza się z tlenkiem węgla oraz siarki, tworząc szkodliwe dla komina kwasy. Wnikają one w cegły i zaprawę, powodując przyspieszoną degradację ścian komina.
Jeśli więc dotychczasowy komin posiada odpowiednią średnicę względem nowego kotła, należy dokonać jego zabezpieczenia za pomocą wkładu z ceramiki lub stali kwasoodpornej.
Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest wkład ceramiczny wyposażony w rurę izostatycznie prasowaną. Taki wkład jest niezwykle odporny na degradujące działanie kondensatu, ponieważ rura izostatyczna nie wchłania oparów. Jest także odporna zarówno na wysoką temperaturę, jak i ewentualny pożar sadzy w kominie.
Natomiast przy nieodpowiedniej średnicy komina, trzeba wykonać tak zwane frezowanie.
Mechaniczne powiększenie światła przewodu dymowego w starym kominie murowanym jednocześnie oznacza zmianę przekroju kwadratowego lub prostokątnego na okrągły. Idąc tą drogą, można zwiększyć przewód o typowych wymiarach czternaście na czternaście centymetrów do dwudziestu dwóch centymetrów. Frezowanie komina można zrealizować zgodnie z prawem jedynie zatrudniając wykwalifikowaną firmę, która specjalizuje się w tych usługach. Może być to na przykład zakład kominiarski. Specjaliści dodatkowo ocenią stan techniczny naszego komina przy pomocy specjalnej kamery. Dzięki takiej ekspertyzie możemy uniknąć problemów z kominem – krzywych lub popękanych nie można frezować.
Powiększania komina dokonuje się specjalnymi głowicami, które po wprowadzeniu do komina obracając się wokół własnej osi, zbierają warstwę cegieł. Jedna godzina pracy głowic to od jednego do dwóch metrów powiększonego komina.
Koszt powiększania komina to nawet kilkaset złotych za metr. Plusem jest fakt, że możemy dzięki temu zaoszczędzić na montażu nowego kotła, który może stanąć w miejscu starego.