Jeszcze dziesięć lat temu kominek stanowił swoistą ozdobę salonu, będąc użytkowany od święta bądź pełniąc funkcję dodatkowego urządzenia grzewczego w okresie jesiennym czy przedwiośnia. Dziś bardziej zwraca się uwagę na sprawność energetyczną kominka czy emisję zanieczyszczeń- już nie tylko myślimy o samym komforcie i wydajności urządzenia. Dzisiejsze kominki to wielofunkcyjne, uniwersalne produkty, do których trudno przypisać jedno rozwiązanie w kwestii odprowadzania spalin.
Komin kominowi nierówny. Zanim więc przystąpimy do decyzji w sprawie komina, należy przeprowadzić analizę warunków jego pracy i paliwa, jakie będziemy stosować. W odniesieniu do tego, można wybrać jedno z poniższych rozwiązań:
Kominy murowane stosuje się w przypadku kominków tradycyjnych, gdzie mamy do czynienia z tak zwanymi spalinami suchymi. Suche spaliny to takie, które utrzymują przy wyjściu z kominka stałą, wysoka temperaturę; nie wychłodzą się podczas przepływania przez komin, dzięki czemu nie dojdzie do wytrącenia się z nich pary wodnej.
By nie dochodziło do wykraplania się spalin i wytworzenia się agresywnego kondensatu, spaliny powinny mieć temperaturę co najmniej 260 stopni Celsjusza. Drewno, którym palimy w kominku nie może być wilgotne. Odpowiedni powinien być także opór cieplny materiałów, z których zbudowany jest komin, dzięki czemu nie dojdzie do zbytniego ochłodzenia się spalin. Optymalnymi warunkami jest w tym przypadku eksploatacja kominka o niedużej niewielkiej sprawności energetycznej, który opalamy osuszonym drewnem. Komin powinien znajdować się wewnątrz domu, a jego odcinki nie powinny znajdować się w nieogrzewanych pomieszczeniach.
Kominek to urządzenie grzewcze o niewielkiej komorze spalania, które obsługujemy ręcznie. Niełatwo tu zastosować stałe parametry spalania. Należy wziąć pod uwagę, że w naszym kominie może od czasu do czasu zagościć tak zwane zjawisko kondensacji spalin. W związku z tym należy regularnie sprawdzać wymurówkę. Można zastosować także ochronny wkład kominowy, który przechwyci funkcje wymurowanego komina.
Systemy kominowe z wkładem stalowym to najprostsze rozwiązanie w momencie konieczności remontu istniejącego komina tradycyjnie wymurowanego. Wkłady do takich kominów tworzone są ze stali wysokiej jakości kwasoodpornej bądź żaroodpornej. Elementy prefabrykowane można kupić w wersji o przekroju okrągłym bądź owalnym.
Instalacja komina stalowego to stosunkowo prosta sprawa. Najpierw stary komin musimy dokładnie wyczyścić, a następnie wykonać przekucie w celu montażu trójnika, wyczystki i odkraplacza. Kolejno montujemy wkład kominowy, wpuszczając go do komina.
Trzeba ponadto pamiętać o odpowiedniej izolacji wystającej części komina lub o zastosowaniu zaizolowaniu gotowych rur z izolacją. Dzięki temu unikniemy nagłego wychłodzenia się spalin, a także ich niebezpiecznego skraplania powodującego spadek intensywności ciągu w kominie.
Nie należy stosować do pracy z kominkiem wkładów kominowych wykonanych z innego rodzaju stali niż kwasoodporna. Trzeba pamiętać jednocześnie, że stal kwasoodporna posiada odporność korozyjną tylko w przypadku spalania czystego paliwa stałego, które odpowiada określonym normom. Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie (dla nowych kominów) systemu stalowo-ceramicznego. W tym przypadku wkład ze stali kwasoodpornej wybieramy odpowiednio do rodzaju urządzenia grzewczego.