Z oczywistej funkcji użytkowej kominów wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę. Jednak prócz niej pozostaje również kwestia estetycznego wykończenia dachu. Komin może stanowić prawdziwą ozdobę domu, jeśli tylko odpowiednio go “opracujemy”. Jednocześnie chcąc, by komin służył nam wiele lat i cieszył oko, używajmy do jego wykończenia trwałych materiałów.
Nasz komin złożony jest z fundamentu, trzonu, wlotu i czapy kominowej. Niezbędna będzie także obróbka blacharska. Do murowania trzonu używamy gotowych suchych mieszanek, na przykład zapraw murarskich cementowych. Gdy nasz wybór padnie na cegłę klinkierową, koniecznością będzie użycie specjalnej zaprawy, która przeznaczona jest właśnie to tego rodzaju cegieł. Dobra zaprawa ograniczy nam także występowanie na powierzchni murowanej wykwitów. Dobrą, uniwersalną zaprawą możemy nie tylko murować, ale i spoinować. Spoinowanie zaczynamy nie szybciej niż po upływie tygodnia od połączenia cegieł zaprawą.
By wykończyć ściany komina, musimy użyć materiałów niepalnych i nietopliwych. Jest to ważne ze względu na to, że w przewodach kominowych może wystąpić iskrzenie lub komin może nagrzać się do bardzo wysokiej temperatury. Materiały wykończeniowe powinny być również odporne na deszcz, mróz i słońce. By wykończyć kominy dymowe czy wentylacyjne, należy użyć tynku, cegły klinkierowej albo estetycznej okładziny kamiennej.
Popularnym materiałem do wykańczania kominów jest tynk cementowy. Jest trwały i wilgocioodporny, czego nie do końca można powiedzieć o tynku cementowo- wapiennym. Warstwa zaprawy może wynosić od sześciu do trzydziestu milimetrów. Jest to uniwersalny sposób na wykończenie kominów, ponieważ możemy tynkować wszystkie ich rodzaje. Jest to pomysł stosunkowo niedrogi, jednak do najtrwalszych nie należy.
Robi się to podobnie jak elewację. Pierwszym krokiem jest nałożenie warstwy- podkładu, a potem wierzchniej warstwy. Następnie zacieramy powierzchnię komina na gładko lub tworzymy fakturę. W celu poprawienia odporności tynku, malujemy go następnie farbą do elewacji. Dobrym wyborem będzie farba zawierająca silikony- jest zmywalna i chroni dodatkowo komin przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.
Cegła klinkierowa to niezwykle elegancki sposób na wykończenie komina, a jednocześnie coraz popularniejszy. Jeśli trzon komina sam jest postawiony z płytek klinkierowych, nie trzeba wykańczać go dodatkowo, ewentualnie zastosować można impregnat hydrofobowy na wystającą ponad dach część. Zapewnimy tym samym ochronę komina przed wnikaniem wody i zabezpieczymy go przed brudem oraz przed innymi czynnikami zewnętrznymi, mogącymi go uszkodzić.
Murując komin, używamy zawsze pełnej cegły. Możemy nią obłożyć systemy kominowe wykonane z pustaków, posiadające otwory na przewody kominowe. Istotne jest także by spoinowanie było wykonane dokładnie. Spoiny powinny być szczelne- cegły układamy równo na specjalną zaprawę murarską do klinkieru. Ze względu na to, że cegła klinkierowa jest dość ciężka- klinkierowa obmurówka powinna być niższa niż trzy metry.
Jest to chyba najbardziej atrakcyjne wizualnie rozwiązanie i pomysł na efektownie wyglądający komin. Kamienie bądź płytki kamienne mogą być zarówno sztuczne jak i naturalne. Często stosuje się kamienie na kominy zawierające elementy prefabrykowane. Możemy wybierać z wielu wymiarów i kolorów kamiennych płytek zdobiących komin. By je przykleić, niezbędna będzie specjalna, elastyczna zaprawa, która zapewni mocne i długotrwałe połączenie materiałów.