Zastanawiając się nad właściwym wyborem urządzenia grzewczego należy postawić odpowiedni komin oraz wiedzieć, jaka będzie jego odporność na poszczególne paliwa stałe. Komin musi być wykonany z takich materiałów, których nie uszkodzą produkty powstające w wyniku spalania wybranego przez nas paliwa.
Oczywiście to instalator powinien wesprzeć nas odpowiednią wiedzą na temat optymalnego doboru komina - ma przecież znacznie większe doświadczenie od nas samych. Należy poinformować instalatora o tym jakiego paliwa zamierzamy używać, a on ma za zadanie dobrać nam optymalne rozwiązanie.
Żeby jednak poszerzyć naszą wiedzę w tym zakresie, warto zapoznać się z oddziaływaniem na wnętrze komina spalin powstałych w wyniku używania różnych paliw stałych.
W węglu znajdują się substancje organiczne, mineralne oraz woda. Pod względem sposobu zachowania podczas spalania dzielimy natomiast owe substancje na palne i balast. Substancjami palnymi węgla są węglowodory oraz związki organiczne, a do balastu przynależy woda (wilgoć) oraz popiół składający się ze związków mineralnych. W węglu znajdziemy także tak zwane siarczki nieorganiczne, które przechodząc do spalin, negatywnie wpływają zarówno na komorę spalania, jak i system kominowy. Jednak to praktycznie wszystkie związki zawarte w spalinach będą działać na komin w sposób destrukcyjny.
Ponadto proces palenia węglem jest niestety głównym źródłem zanieczyszczenia naszej atmosfery zarówno nietoksycznymi, jak i tymi toksycznymi produktami spalania.
Proces spalania drewna zawiera się w trzech procesach, do których należą: suszenie, odgazowanie i zagazowanie paliwa. Pierwszy proces wiąże się z odparowaniem wilgoci (tak zwana przemijająca i higroskopijna), kolejny proces zwany odgazowaniem to moment, w którym paliwo zostaje już osuszone. Rosnąca temperatura powoduje wytwarzanie się gazów palnych, które łącząc się z tlenem z powietrza spalają się i wytwarzają płomień posiadający wysoką temperaturę. Ostatnim procesem spalania drewna jest zagazowanie paliwa polegające na zmienieniu się węgla pierwiastkowego w tlenek oraz dwutlenku węgla.
Drewno składa się w dwudziestu procentach z hemicelulozy, dwudziestu sześciu z ligniny i w pięćdziesięciu z celulozy. Produkty spalania drewna to natomiast: aceton, ocet drzewny, metanol, fenole, kwas octowy i mrówkowy. Wszystkie wymienione powyżej substancje w połączeniu z parą wodną, która również powstaje w trakcie procesu spalania, skutkują korozją metalowych systemów kominowych.
Palenie słomą to czynność dość kłopotliwa. Słoma ma inny niż drewno skład chemiczny, a zwłaszcza większą od niego ilość chloru oraz azotu. Składniki chemiczne słomy nie zależą od nas, nigdy nie wiemy co ona zawiera i w jakich ilościach. Można kierować się jednak przydatnością konkretnych gatunków jako paliwa stałego. Najcenniejsza pod tym względem jest słoma z rzepaku, zawierająca najmniejsze ilości siarki, potasu czy chloru. Uważać należy z kolei na słomę jęczmienną, posiadającą w swoim składzie wysoką zawartość potasu i krzemu.
Spore zagrożenie dla komina, który ma za zadanie odprowadzać spaliny z urządzenia w którym palimy drewnem czy biomasą, stanowi emisja wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Równie destrukcyjnie wpływa na komin chlor pochodzący ze słomy lub trawy oraz wytrącanie się w wyniku spalania dużej ilości osadów. Siarkowanie chlorku potasu z towarzyszeniem dwutlenku siarki uwalnia chlor w postaci gazowej, który kolejno “nadgryza” klasyczne metalowe wkłady kominowe. By uniknąć zniszczenia komina, warto w takiej sytuacji postawić na ceramiczny system kominowy.