brak produktów w koszyku
Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?
2003.2017

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Ilość pożarów, które zdarzają się w domach jednorodzinnych jest przerażająca. Aby się przed nimi zabezpieczyć, należy maksymalnie zadbać o bezpieczeństwo miejsca, w którym żyjemy.  

Pożar może się zdarzyć w każdym domu, jednak najczęściej dochodzi do niego wskutek naszych zaniedbań. Corocznie w Polsce dochodzi do około trzynastu tysięcy pożarów. By nie dołączyć do tych zatrważających statystyk, warto maksymalnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Ogień będący bardzo niebezpiecznym żywiołem, powinien jednak służyć człowiekowi, a nie wywoływać zagrożenie.  Jeśli kompleksowo zabezpieczymy nasz dom,  będziemy mogli bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw ognia.

Poprawna instalacja elektryczna w domu

Problemy z funkcjonowaniem instalacji elektrycznej i gazowej to najczęstsza przyczyna pożaru. Instalacja powinna wykonana być przez fachowca, a jej poprawne działanie powinno być  sprawdzone również przez osobę z uprawnieniami. Wówczas możemy mieć gwarancję sprawnego i bezpiecznego jej użytkowania. Nigdy nie próbujmy sami przerabiać instalacji; jeśli będzie działać niesprawnie, o pożar bardzo łatwo. To samo dotyczy wszelkich instalacji grzewczych – je również warto zostawić fachowcom.

Konserwacja komina w domu

Regularne dbanie o instalacje to także bardzo istotna kwestia. Okresowe sprawdzanie instalacji gazowych oraz kominów jest naszym obowiązkiem. Pamiętajmy również o cyklicznym czyszczeniu kominów, gdyż w innym wypadku może zaskoczyć nas niebezpieczny pożar sadzy. W sezonie jesienno-zimowym trzeba także mieć stale pod kontrolą stan techniczny pieca oraz komina.

Dzięki przeglądowi kominiarskiemu, sprawdzimy dokładnie stan komina i przewodu kominowego. Wykwalifikowany kominiarz sprawdzi stan naszego komina ponad dachem, jak również  drożność i szczelność przewodu kominowego. Niezwykle ważny jest odpowiedni dostęp do komina, dlatego przy jego budowie pamiętajmy o ławie kominiarskiej.

Odpowiednie materiały budowlane

Warto wziąć pod uwagę materiały budowlane, dzięki którym zniwelujemy ryzyko zagrożenia pożarem.  Przygotowując listę potrzebnych materiałów budowlanych i wykończeniowych,  zwróćmy baczną uwagę na poziom ich palności. Dodatkowo zabezpieczmy kominek, odpowiednio go izolując.  

Do niepalnych  materiałów izolacyjnych zaliczamy między innymi wełnę skalną, stosowaną w ocieplaniu poddaszy oraz ścian budynków.  Równie dobrze  sprawdzi się ona  jako materiał izolacyjny w przypadku niektórych elementów instalacji grzewczej lub kominków.

Dzięki zastosowaniu niepalnej izolacji, ogień nie będzie się rozprzestrzeniał w szybkim tempie, dzięki czemu zyskujemy zapas czasu na ewakuację czy telefon do straży pożarnej. Dodatkowo cechą wełny skalnej jest brak wydzielania się toksycznych substancji w zetknięciu z ogniem.

Czujniki i gaśnice w Twoim domu

Czujnik dymu i czadu znacznie zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców domów jednorodzinnych.  Czad śmiertelnie zatruwa nawet wtedy, gdy nie dochodzi do pożaru, stąd czujnik powinien znaleźć się w każdym domu wyposażonym w instalację gazową bądź kominek. Tlenek węgla nie posiada zapachu i jest niewidoczny, stąd stwarza olbrzymie zagrożenie dla domowników. Czujniki czadu i dymu nie są drogą inwestycją, a skutecznie mogą uratować życie nasze oraz naszych bliskich.

Warto pamiętać także o gaśnicy. Najpopularniejsza to gaśnica ABC, którą gasi się ciała stałe, ciecz i gaz. W pomieszczeniu kuchennym warto dodatkowo umieścić w odpowiednim miejscu gaśnicę F, która służy także do gaszenia palącego się tłuszczu.  Zwracajmy uwagę na termin, w którym upływa przydatność do użycia gaśnicy. Gdy się zbliża, powinniśmy ją wymienić.

Popularne wpisy
Zniszczenie dachów - ochrona, ubezpieczenie i budowa
Gwałtowne wichury, o jakich ostatnimi czasy głośno jest w mediach, nie omijają też niestety Polski. Poza tym, że stanowią one zagrożenie dla życia...
Czytaj więcej
Rodzaje i funkcje nasad kominowych
Nasady kominowe mają kilka istotnych zalet, ale zasadnicza z nich to taka, że przeciwdziałają silnym wiatrom, które zawiewają spaliny lub dym na...
Czytaj więcej
Murowany, ceramiczny czy stalowy - jaki komin wybrać?
Budując dom jednorodzinny, po wyborze paliwa do jego ogrzewania, należy wybrać materiał, z jakiego będzie wykonany komin odprowadzający spaliny...
Czytaj więcej

Facebook