brak produktów w koszyku
Jak wymienić pokrycie azbestowe dachu?
1206.2017

Jak wymienić pokrycie azbestowe dachu?

Zima jest czasem w którym smog dokucza nam najbardziej. Zapominamy wówczas o innych zanieczyszczeniach. Jednym z nich jest efekt oddziaływania na środowisko włókien azbestowych pokrywających dachy. Wiosna i lato to idealny czas na zmianę azbestowego starego dachu i pokrycie go innymi, bezpiecznymi materiałami.

Polski problem z azbestem

Krajowy program usuwania dachów z azbestu nie dał wystarczająco dobrych wyników. Nadal napotykamy się na azbest położony na wielu polskich budynkach zarówno mieszkalnych, jak i gospodarczych, usytuowanych głównie na terenach wiejskich lub w mniejszych miejscowościach. Typowe płyty o szarym odcieniu kryją zarówno domy jedno jak i wielorodzinne, hale, magazyny, zakłady czy garaże. Niegdyś dachy azbestowe były rozwiązaniem tanim, wytrzymałym i łatwym w montażu, a więc popularnym. Włókno azbestowe jest jednak bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia, odpowiadając za wiele chorób układu oddechowego. Czym więc powinniśmy zastępować pokrycia dachu na bazie azbestu?

Dofinansowanie do usunięcia pokrycia azbestowego dachu

Wymiana dachu to zazwyczaj poważna inwestycja wymagająca konkretnego budżetu. Warto mieć na uwadze, że usunięcie pokrycia azbestowego może być częściowo dofinansowane z ogólnopolskiego programu, który zakłada, że do końca roku 2032 dachy z azbestu całkiem znikną już z polskich budynków. Starając się o takie dofinansowanie, należy udać się do jednostki samorządowej na terenie miejsca zamieszkania i wypełnić odpowiedni wniosek. Gdy już otrzymamy środki, o które się staraliśmy, zlecamy demontaż wyspecjalizowanej firmie,  posiadającej właściwe uprawnienia.

Idealne rozwiązanie na pokrycie dachu

Zanim zlikwidujemy stare pokrycie dachu, musimy zdecydować się na nowe, rozwiązanie, które je zastąpi. Możemy wybierać spośród różnych produktów, w których znajduje się blacha falista, dachówka ceramiczna czy dachówka wykonana z cementu. Dobierając materiał, zwróćmy uwagę na charakter budynku, kwestię estetyki, ciężar pokrycia oraz budżet przeznaczony na wymianę dachu.

Czasem może dojść do sytuacji, gdzie może okaże się, iż koniecznością będzie postawienie nowej więźby dachu, ponieważ stara nie da rady utrzymać ciężkich dachówek. Wyjściem zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i budynków gospodarczych będą nowoczesne płyty faliste włóknocementowe. Są zbliżone kształtem do typowych płyt z azbestu, posiadając ciekawy, falisty kształt. Płyty z włóknocementu są ponadto w pełni bezpieczne oraz pozostają w niezmienionym stanie przez długie lata. Idealnie sprawdzą się zarówno podczas renowacji, jak i przy  pokrywaniu dachów w nowych obiektach.

Zdrowie przede wszystkim

Z szacunkowych badań wynika, że w naszym kraju na dachach oraz fasadach domów i innych budynków niemieszkalnych znajduje się obecnie ponad 1,3 miliardy metrów kwadratowych płyt azbestowo-cementowych co daje niemal piętnaście milionów ton tego toksycznego materiału.

Właściwe pokrycie dachu ma nie tylko odpowiednio chronić przed działaniem czynników atmosferycznych, ale nie szkodzić naszemu zdrowiu, jak również zdrowiu zwierząt i środowiska. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, zmieniając swoje otoczenie na bardziej ekologiczne. Dbamy także o termomodernizację budynku, komfort, bezpieczeństwo oraz zmniejszamy tym samym rachunki za ogrzewanie. Warto wiedzieć, że także stare kominy do tej pory przez nas użytkowane mogą posiadać elementy wykonane z azbestu. Wówczas należy albo wyburzyć komin, albo zamontować nowy system kominowy ceramiczny lub system kominowy stalowy.

Popularne wpisy
Zniszczenie dachów - ochrona, ubezpieczenie i budowa
Gwałtowne wichury, o jakich ostatnimi czasy głośno jest w mediach, nie omijają też niestety Polski. Poza tym, że stanowią one zagrożenie dla życia...
Czytaj więcej
Rodzaje i funkcje nasad kominowych
Nasady kominowe mają kilka istotnych zalet, ale zasadnicza z nich to taka, że przeciwdziałają silnym wiatrom, które zawiewają spaliny lub dym na...
Czytaj więcej
Murowany, ceramiczny czy stalowy - jaki komin wybrać?
Budując dom jednorodzinny, po wyborze paliwa do jego ogrzewania, należy wybrać materiał, z jakiego będzie wykonany komin odprowadzający spaliny...
Czytaj więcej

Facebook