Biorąc pod uwagę specyficzne warunki, w jakich zazwyczaj pracują systemy kominowe, to jest ciągłe zmiany temperatur, agresywne gazy spalinowe czy kondensacja pary wodnej, muszą być one wykonane profesjonalnie i z odpowiednich materiałów.
Pamiętajmy, że część komina wychodząca poza dach, szczególnie narażona jest na zmienne czynniki zewnętrzne- deszcz, śnieg, porywy wiatru, mróz czy upał. Materiał którym wykańczamy komin powinien być odporny na wszelkie czynniki atmosferyczne. Ponadto wybrany materiał musi w sposób efektywny, a zarazem efektowny wykończyć najwyższy element naszego domu. Komin ma być ozdobą dostosowaną stylistycznie do estetyki dachu i budynku, nie wyłącznie stanowić wymóg budownictwa.
To jeden z najpopularniejszych oraz najtańszych sposobów wykańczania ścian komina. Tynkuje się łatwo i szybko, jednak minusem jest to, że tynk w szybkim tempie kruszeje i odpada po jakimś czasie.
Gdy chcemy przedłużyć żywotność tej metody wykończenia komina, pomalujmy tynk farbami silikonowymi. Możemy także zastosować tynk cienkowarstwowy silikonowy lub mineralny, co jest rozwiązaniem kosztowniejszym, jednak znacznie bardziej trwałym. Zdarza się, że właściciele kominów tynkują je tynkiem cementowo-wapiennym, jednakże nie jest on tak odporny jak sam cementowy.
Klinkier to jedno z najbardziej estetycznych rozwiązań. Stosować do obmurowywania możemy zarówno cegłę klinkierową, jak i płytki z klinkieru.
Jeżeli pierwotnie komin wymurowany został z klinkieru, nie trzeba go wówczas dodatkowo wykańczać. Wyjątek stanowi część wystająca ponad dach, na której należy zastosować impregnat hydrofobowy, tak by woda nie wnikała w komin. Komin z klinkieru świetnie zgra się dachówką bitumiczną, z cementu, ceramiki czy blachy.
Płytki z klinkieru z kolei w szybki sposób odnowią stary komin. Stanowią lżejszy i cieńszy odpowiednik klinkieru i są dodatkowo polecane do obkładania kominów o dużej wysokości.
Niezwykle eleganckim rozwiązaniem, jest zastosowanie do pokrycia dachu oraz wykończenia komina tego samego materiału. Płytki włókno-cementowe bądź łupek to spory wydatek, ale efekt przerośnie najśmielsze oczekiwania. Łupek to niezwykły, niepowtarzalny w swej urodzie materiał wykończeniowy. Ponadto to produkt w pełni naturalny, który najczęściej wykorzystuje się właśnie jako pokrycie dachu jako kamień kładziony na podłodze. Luksusowym wykończeniem komina jak i dachu mogą być również płytki z włókno-cementu, które są imitacją łupka naturalnego. Ich skład to: cement, woda, powietrze, mączka wapienna oraz włókna celulozowe. Płytki włókno- cementowe to materiał niepalny i bezpieczny, trwały i odporny na czynniki zewnętrzne.
Blacha tytanowo–cynkowa jest również niezwykle odporna na czynniki atmosferyczne, a także na korozję. Jest trwała i nie trzeba jej jakoś specjalnie konserwować. Cynk to surowiec naturalny. Wraz z wprowadzeniem nowoczesnych metod produkcji, powstała blacha cynkowa z dodatkiem różnych metali szlachetnych, jak tytan, miedź i aluminium. To sprawiło, że blachy takie są niezwykle wytrzymałym materiałem i w nienaruszonym stanie mogą wytrzymać nawet sto dwadzieścia lat.
Tytan decyduje o nadzwyczajnej trwałości, a miedź pozwala na łatwe profilowanie blachy. Ciekawostką jest powstawanie patyny w wyniku powolnego utleniania się powierzchni blachy. Jest to pozytywny proces, gdyż stanowi zabezpieczenie przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a także w momencie uszkodzeń mechanicznych, ma zdolności samoregeneracji.