By komin funkcjonował poprawnie, musi być oczywiście odpowiednio szczelny. Brak należytego ciągu kominowego zaburza prawidłowe odprowadzanie spalin. Z kolei gdy mamy do czynienia z wentylacją grawitacyjną, wymiana powietrza w pomieszczeniach będzie przy nieszczelnym kominie niewystarczająca.
Wybór metody uszczelnienia komina zależy od jego stanu oraz trwałości i żywotności danego rozwiązania. W większości przypadków wystarczy uszczelnić pojedyncze przewody kominowe lub wentylacyjne. Gdy mamy do czynienia z dużą nieszczelnością, uszczelniamy cały komin na przykład dzięki metodzie szlamowania lub całościowo go remontujemy. Aby dowiedzieć się, jakich czynności naprawczych wymaga nasz komin, należy oczywiście najpierw zlecić przegląd kominiarski. Obowiązkowa kontrola komina nie obowiązuje właścicieli domów jednorodzinnych, jednak dla własnego bezpieczeństwa powinno się to robić przynajmniej raz do roku.
To jedna z popularniejszych metod uszczelniania komina, gdzie do obróbki stosowana jest blacha płaska, tytanowo-cynkowa bądź z miedzi. Metoda cechuje się trwałością i skutecznością zarówno gdy dach pokrywa gont bitumiczny, dachówka cementowa, dachówka ceramiczna czy blachodachówka. Obróbki wykonuje się z 1 albo 2 kawałków blachy, poczym dopasowuje się je w stworzone po obrysie komina nacięcie. Kolejno wykonywane są uszczelnienia połączeń między blachą a ściankami w kominie. Najlepiej wykorzystać do tego celu specjalistyczny silikon dekarski.
Kolejny sposób na szczelny komin to szlamowanie. Wnętrze przewodu kominowego powlekane jest specjalną masą bądź zaprawą uszczelniającą. Popularnym rozwiązaniem jest przeznaczona do tego celu specjalna silikatowa masa SKD. Pozostaje ona odporna na działanie wysokich temperatur i jest wytrzymała na ścieranie. Jest idealna zarówno do renowacji przewodów dymowych jak i wentylacyjnych. Nanosi się ją za pomocą specjalnych urządzeń przeznaczonych do tego celu. Najlepiej, by masa lub zaprawa wypełniła wszystkie ubytki, rysy oraz nieszczelności, które powstały podczas dotychczasowego użytkowania komina. Ostatecznie powstać ma jednolita warstwa chroniąca przewód kominowy na całej jego długości. Przed przystąpieniem do szlamowania, należy oczyścić przewód kominowy mechanicznie bądź stosując kontrolowane wypalanie zalegającej w nim sadzy. Powinna tą czynność wykonać osoba z doświadczeniem i odpowiednimi kwalifikacjami.
Za szlamowaniem komina przemawia szybkie wykonanie uszczelnienia, jednak nie wyeliminuje ono całkowicie nieszczelności w kominie, które będą odnawiać się co jakiś czas.
Frezowanie stosujemy w przypadku, gdy nieszczelność komina występuje wewnątrz budynku oraz jeśli dym przedostaje się do wnętrz. Frezowanie stosuje się także w celu powiększenia komina, gdy tenże ma zbyt małą średnicę. Frezowanie działa w środku, usuwając zalegający materiał. Dzięki szlifowaniu komina, powiększamy jednocześnie jego wnętrze, bez rozbierania komina, ułatwiając tym samym przepływanie spalin.
Montaż stalowego lub ceramicznego wkładu kominowego to najlepsza inwestycja w stary komin. Żaroodporny wkład wsuwa się w dotychczasowy nieszczelny komin, który staje się teraz obudową. Zastosowane wkłady mogą posiadać przekrój prostokątny lub okrągły, dzięki czemu dopasują się do kanału dymowego. Należy jednak pamiętać że zostanie on automatycznie pomniejszony i kiedy będzie zbyt wąski, czeka nas instalacja nowego komina.