Dziś odpowiemy sobie na pytanie kiedy należy rozpocząć budowę komina, jaka powinna być jego minimalna wysokość oraz czy można przenieść komin, gdy zmieni się nam koncepcja budowy domu.
Komin powinien powstawać wraz ze ścianami domu (o ile jego konstrukcja jest bezpośrednio z nimi związana). Jeśli decydujemy się na komin o typie wolnostojącym, oczywiście możemy wznieść go niezależnie.
Budowę komina murowanego, w którym znajdzie się stalowy wkład, rozpoczyna się od postawienia obudowy ceglanej bądź z wykorzystaniem ceramicznych pustaków. Następnie w takiej obudowie umieszcza się wkład, umieszczając go od góry.
System kominowy odprowadzający spaliny i dym, które produkują nasze domowe urządzenia grzewcze musi posiadać ustalone parametry. O wyborze systemu kominowego musimy pomyśleć już podczas powstawania projektu domu. Wówczas gdy już określimy sposób, w jaki będziemy ogrzewać nasze cztery kąty, pora poznać wymiary komina.
Często zastanawiamy się, planując montaż przewodu kominowego, jaka powinna być wysokość komina. Żeby to ustalić, należy, jak wspomniane wyżej, najpierw określić typ systemu ogrzewania w naszym domu, a następnie sprawdzić przepisy, które dotyczą wysokości komina usytuowanego ponad dachem.
Komin musi mieć wysokość pozwalającą na to, by ciąg był wystarczający do odprowadzenia gazu z obsługiwanego urządzenia. Gdy nasz komin obsługuje urządzenie grzewcze, którego moc jest wyższa niż 300 KW, powinien mieć taką wysokość, by nastąpiło swobodne rozproszenie emitowanego zanieczyszczenia.
Biorąc pod uwagę typ urządzenia, możemy określić minimalną wysokość efektywną komina. Liczymy ją od paleniska do wylotu komina.
Umieszczenie komina – na co zwrócić uwagę?
Prócz odpowiedniej wysokości, musimy zwrócić uwagę na umieszczenie komina, zwłaszcza jeśli posiadamy dom z nietypowym lub bardzo stromym dachem. Najlepiej nie umieszczać go w bliskim sąsiedztwie kalenicy (najwyższej część dachu, utworzonej na przecięciu połaci dachowych). Może to skutkować niepożądanymi zawirowaniami wiatru wokół naszego komina, a przez to zakłócać ciąg kominowy. Efektem może być również cofanie się ciągu w kanałach wentylacyjnych, jak również nagromadzenie się zimą śniegu w przewodach wentylacyjnych.
Może się zdarzyć, że nagle zmienimy zdanie, jeśli przestanie nam odpowiadać umieszczona w projekcie kotłownia lub kominek. Bywa, że warunkiem tej interesującej nas zmiany okaże się właśnie konieczność przeniesienia komina. Pierwszym krokiem powinno być dokonanie odpowiedniej zmiany w projekcie naszego domu. Ta zmiana odpada, jeśli komin stanowi element konstrukcyjny domu. Z kolei kominy systemowe obudowane pustakami lub wolnostojące ze stali można spokojnie przemieścić.
Gdy w projekcie architekt zgrupował nam przewody spalinowe i wentylacyjne w jednym kominie, pamiętajmy o tym fakcie przy przenoszeniu. Jeśli zapomnimy, konieczny będzie nie jeden, a dwa kominy.