brak produktów w koszyku
Cokół, odkraplacz i trójnik wyczystki, czyli podstawa budowy komina
1409.2016

Cokół, odkraplacz i trójnik wyczystki, czyli podstawa budowy komina

Oto najczęściej zadawane pytania dotyczące początkowej fazy budowy komina:

Dlaczego w ogóle musimy stawiać cokół?

Gdy etap budowy to jeszcze stan surowy, nie wszystkie rozwiązania architektoniczne są znane. Jeśli postawimy komin bez cokołu, możemy doprowadzić do komplikacji, które będą utrudniać prawidłowe jego funkcjonowanie. Do najczęściej spotykanych problemów należy za niskie posadowienie komina, co rodzi między innymi problemy z odprowadzaniem kondensatu czy z nieodpowiednią wentylacją wełny mineralnej. Ponadto narażamy się na problemy związane z brakiem końcowego odbioru kominiarskiego, gdyż może nie zostać zachowana minimalna wysokość drzwiczek rewizyjnych nad podłogą.

Cokół komina - jak postawić go w sposób szybki i prawidłowy?

Przede wszystkim należy pamiętać o dwóch warstwach hydroizolacji; najpierw układamy pierwszą warstwę izolacyjną, a po postawieniu cokołu - drugą. Sam cokół powinien wykonany być z cegły bądź pustaka z szalunkiem i betonowym wypełnieniem. Najłatwiej wykonać go jednak, ustawiając i zabetonowując jeden moduł kominowy. Jest to najłatwiejsze i bezproblemowe rozwiązanie, gwarantujące dodatkowo użytkowanie systemu kominowego bez problemów.

Co to jest zbiornik kondensatu i w jaki sposób go zamontować?

Zbiornik kondensatu jest niezbędnym elementem systemu kominowego. To właśnie na nim opiera się konstrukcja przewodu spalinowego. Jest również “pojemniczkiem” na skraplającą się wilgoć, powstającą wskutek zjawiska jakim jest kondensacja lub wskutek opadów. Zbiornik kondensatu to swoisty stabilizator przewodu kominowego, Zapewniający jego stabilność i odprowadzający nagromadzoną wilgoć.

Ze względu na to, że zbiornik kondensatu stanowi kluczowy element konstrukcji systemu kominowego oraz jest ważnym elementem w późniejszej eksploatacji komina, warto zadbać by był on dobrze i solidnie wykonany. Zbiornik kondensatu powinien być elementem masywnym, wytrzymałym konstrukcyjnie oraz wykazywać wysoką odporność na negatywne działanie kwasów.

Montując zbiornik kondensatu, należy postawić kolejny pustak na cokole. Zanim to zrobimy, trzeba jednak jeszcze stworzyć otwór na kratkę wentylacyjną. Przy pustakach wystarczy zwykła szlifierka kątowa z tarczą do cięcia betonu. Kolejno umieszczamy w środku odkraplacz (tak zwany ściek kondensatu), który stanowić będzie podstawę następnych elementów komina. Trzeba być uczulonym na to, by ściek kondensatu był usadowiony idealnie w osi pustaka. Powinien być także wypoziomowany oraz dokładnie spoinowany, podobnie jak reszta elementów systemu kominowego.

Co jeśli źle wypoziomujemy zbiornik kondensatu?

Gdy nieprawidłowo wypoziomujemy zbiornik kondensatu, może to skutkować pęknieciem zbiornika bądź też uszkodzeniem trójnika wyczystkowego. Komin natomiast może stracić szczelność.

Czym jest trójnik wyczystkowy?

Oprócz trójnika służącego do podłączania kotła, mamy jeszcze w systemie kominowym tak zwany trójnik wyczystkowy, który montujemy, by móc wyczyścić komin.

Jak montować trójnik wyczystki?

Wysokość trójnika określana jest w projekcie, dlatego też nie powinno się zmieniać samodzielnie położenia trójnika wyczystki. Pustak pod trójnik docinamy odpowiednio do wymiarów trójnika wyczeskowego oraz drzwiczek rewizyjnych. Do tego celu warto wykorzystać szablon montażowy. Elementy ceramiczne systemu kominowego zawsze łączymy za pomocą specjalnego kitu odpornego na wysoką temperaturę. Ciąg kominowy będzie wówczas szczelny. Po montażu trójnika wyczystki, okładamy go sporą ilością wełny do izolacji bądź też umieszczamy na nim specjalną obejmę dystansową. Należy dopilnować, by wszystkie uszczelnienia były wykonane w sposób bardzo dokładny.

Popularne wpisy
Zniszczenie dachów - ochrona, ubezpieczenie i budowa
Gwałtowne wichury, o jakich ostatnimi czasy głośno jest w mediach, nie omijają też niestety Polski. Poza tym, że stanowią one zagrożenie dla życia...
Czytaj więcej
Rodzaje i funkcje nasad kominowych
Nasady kominowe mają kilka istotnych zalet, ale zasadnicza z nich to taka, że przeciwdziałają silnym wiatrom, które zawiewają spaliny lub dym na...
Czytaj więcej
Murowany, ceramiczny czy stalowy - jaki komin wybrać?
Budując dom jednorodzinny, po wyborze paliwa do jego ogrzewania, należy wybrać materiał, z jakiego będzie wykonany komin odprowadzający spaliny...
Czytaj więcej

Facebook