Zanim zdecydujemy się na określone pokrycie dachowe, warto wiedzieć jak powstaje, przez jaki czas zachowuje swoje właściwości oraz czy stanowi na przykład dobrą izolację akustyczną. Dziś przyjrzymy się dachówkom ceramicznym.
Dachówki ceramiczne to materiał budowlany, który głęboko zakorzenił się w historii budownictwa. Gliniane dachówki święciły triumfy już w świecie starożytnym. Do tej pory bez problemu możemy je spotkać w swej pierwotnej, niezabezpieczonej przed czynnikami zewnętrznymi odsłonie, zwłaszcza na południu Europy. Dziś jednak na naszych dachach królują dachówki zabezpieczone - angobowane i glazurowane, których barwę bez problemu dobierzemy do własnych preferencji.
Dachówki ceramiczne tworzone są z surowca naturalnego, stanowiąc ekologiczne pokrycie dachu. Dachówki wypala się z gliny, którą powleka się ciekłą masą również gliny, ale zmieszanej z minerałami bądź z tlenkami metali (w przypadku dachówek angobowanych). Dachówki glazurowane z kolei pokrywa się drobniutkim szkliwem z odpowiednimi dodatkami.
Dachówki wypalane są w piecu, w którym utrzymywana jest wysoka temperatura powodująca, że ich składniki twardnieją i scalają się.
Kładąc na dach lekkie materiały, narażamy się na dudnienie, które słychać na poddaszu podczas opadów deszczu. Gdy poddasze mamy niezgospodarowane, fakt uderzających o dach kropel nie będzie tak uciążliwy, jak w przypadku poddasza, w którym się przebywa na co dzień. Gdy zdecydujemy się na dachówki ceramiczne, problem nie zaistnieje, ponieważ ich duża masa sprawia, że staną się doskonałym izolatorem akustycznym.
Na dachówki ceramiczne zazwyczaj dostajemy do trzydziestu lat gwarancji, jednakże szacuje się, że mogą pozostać w niezmienionym stanie nawet do stu lat, zachowując wszelkie właściwości użytkowe.
Dachówki ceramiczne o gładkiej powierzchni pozwalają wodzie z łatwością spłynąć do rynny i nie powodować zalegania deszczu na powierzchni dachowej. Niska nasiąkliwość to wynik specjalnej powłoki angobowej bądź glazurowej, zabezpieczającej powierzchnię dachówki przed wchłanianiem wody. Pokrycie dachu z ceramiki jest ponadto odporne na regularny proces zamarzania i rozmrażania. Odporność na mróz oznacza, że nawet sto pięćdziesiąt cykli zamrażania i odmrażania nie wywołuje zmian w strukturze dachówek.
Dachówka z ceramiki to materiał całkowicie niepalny, w porównaniu do gontów z drewna czy pokrycia dachowego ze strzechy. Pokrycie ceramiczne więc zapewnia bezpieczeństwo domownikom. Ponadto dach z ceramiki jest odporny na mocne nasłonecznienie, ostre porywy wiatru, gradobicia czy nagłe wahania temperatur. Dachówki ceramiczne nie bledną, nie są podatne na uszkodzenia, a ich sposób montażu pozwala na ich swobodną pracę na dachu, eliminując jednocześnie naprężenia i ryzyko pęknięć.
Dachówki wykonane z ceramiki pasować będą w przypadku każdego dachu. Jeśli utrzymamy choć minimalny kąt nachylenia połaci. W projekcie dachu musi być zawarta informacja o pokryciu właśnie taką dachówką. Ceramiczne dachy doskonale wykończą dom o charakterze klasycznym, zabytkowym, jak również nowoczesnym. Jeśli decydujemy się na dachówkę ceramiczną i doceniamy właściwości tego materiału, wybierzmy również system kominowy ceramiczny.